Panoramy 360°
W Gdańsku Głównym znajduje się dworzec PKP. Jest to zarazem najstarsza i największa pasażerska stacja kolejowa. Położona jest w zabytkowym budynku, gdzie obsługuje połączenia międzynarodowe i międzymiastowe. Z tego miejsca odprawia się także najwięcej pociągów trójmiejskich SKM. Budynek, gdzie funkcjonuje dworzec PKP połączony jest przejściem podziemnym z dworcem autobusowym. Powstanie pierwszej linii kolejowej w Gdańsku datuje się na 1852 rok. Natomiast w 1867 roku nieopodal dzisiejszego dworca PKP zbudowano dworzec pasażerski “Brama Wyżynna”. Datę wybudowania dworca PKP określa się na lata 1894-1900. Budowany był on w stylu “gdańskiego renesansu”, według projektu A. Ruedella, P. Thoemera oraz G. Cuny’ego. Gmach dworca oraz wieżę wybudowano z cegły, a następnie bogato ozdobiono piaskowcem pochodzącym z Wartkowic. Oficjalne otwarcie dworca PKP w Gdańsku nastąpiło 30 października 1900 roku.
Reichstag, a oficjalnie Plenarbereich Reichstagsgebaude, jest siedzibą niemieckiego Bundestagu. Zbudowany został w neorenesansowym stylu na podstawie planów architekta Paula Wallota w latach 1884–1894. Do 1918 roku znajdował się tu Reichstag II Rzeszy. W 1933 budynek ten został prawie całkowicie zniszczony w pożarze. W latach 60. został odbudowany w nowej formie i ponownie przebudowany w 1991–1999.
pomnik
Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu, autorstwa prof. Gustawa Zemły, odsłonięty w październiku 2011 roku niedaleko mostu drogowego nad Wisłą.
kościół ,
punkt widokowy ,
wieża
Widok z 78-metrowej wieży Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Panorama sferyczna wykonana z 6 metrów ponad wieżą, dzięki czemu można bez przeszkód zobaczyć wszystko dookoła.
Bazylika Mariacka przez mieszkańców nazywana jest “koroną miasta Gdańska”. Turystów, którzy odwiedzają to miasto zadziwia swoją wielkością. Jej mury wznoszą się ponad panoramą miasta, dzięki czemu jest ona dobrze zauważalna. Kamień węgielny, który znajduje się pod kościołem położono w święto Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1343 roku. Budowę Bazyliki rozpoczęto wiosną 1343 roku, a rozpoczął ją Ludolf Koning. Łącznie świątynię tą budowano aż 159 lat. Budowa ta została podzielona na kilka etapów. Pierwszym z nich był etap wybudowania mniejszego kościoła, który zakończył się w latach 1360-61, dziś na miejscu tego małego kościółka znajduje się korpus zachodni. Drugi etap rozpoczął się w latach 1379-1447 i wówczas wybudowano dzisiejszy transept i prezbiterium. W tym etapie przystąpiono także do podwyższania wieży. Trzeci etap budowy Bazyliki Mariackiej trwał w latach 1484-1502 i wówczas ściany naw bocznych zostały wymienione na nowe, a wnętrze bazyliki przesklepiono. Ostatni etap budowy Bazyliki rozpoczął się w 1498 roku i wówczas rozpoczęto wzniesienie sklepień.
zamek
W 1633r. Bracia Daniel i Paweł Esterházy zbudowali Zamek Esterházy. W 1736 roku został przebudowany w stylu barokowym. Dzisiejszy wygląd zamku z 1861 roku, po radykalnej transformacji Josepha Esterhazy, został zainspirowany przez romantyczny czeski gotyk.
most ,
jezioro ,
młyn wodny
Jedyny ocalały młyn pracujący do dziś, Młyn IX w Oliwie, czynny już w 1594 roku jako folusz należący do wójtów oliwskich. Obok Staw Młyński zbudowany w celu piętrzenia wody na potrzeby młyna.
plaża ,
kuter rybacki
Oddana do użytku we wrześniu 2007 przystań łodzi rybackich w Sopocie.
molo
Wybudowane w 1934 roku przez Kompanię Szkolną Batalionu Mostowego Wojska Polskiego. Na początku drewniane molo miało 430 m długości i 6 m szerokości, i było wyposażone w przystań statków białej floty. Przed wojną stanowiło atrakcję turystyczną porównywalną z molem w Sopocie, jednak zimą 1949 na skutek sztormów uległo zniszczeniu. Wcześniej planowano nawet rozbudowę zaplecza turystycznego w okolicach mola (miano zbudować Dom Zdrojowy i łazienki), jednak wybuch Drugiej Wojny Światowej oddalił te plany. W 1953 roku, odremontowano pozostałą część mola, które ma obecnie 180 m długości. Na przełomie lat 2006/2007 miasto Gdynia wykonało prace remontowe, które trwały dziesięć miesięcy i pochłonęły 3,5 mln zł z budżetu miasta.
wejście ,
las
Zarośnięte wejście do Jaskini Goryla, znajdującej się przy plaży w Redłowie.
jaskinia
Jaskinia Goryla o długości 23,5 m jest jedną z dwóch poznanych w klifowym wybrzeżu na terenie Gdyni. W latach 60-ych w jaskini ukrywał się przestępca "Goryl", zwabiający do jaskini kobiety.