Panoramy 360°
fontanna
Grzybek inhalacyjny, zadaszony ciekawie wykończoną altaną z wodą solankową, dostępny publicznie przez cały czas. Grzybek znajduje się na placu pomiędzy Zakładem Balneologicznym a Hotelem Parkowym, nieopodal wejścia na molo w Sopocie.
Urząd miasta Sopotu mieści się w ponad stuletnim budynku w centrum miasta. Historycznie pierwszą siedzibą władz miejskich miasta Sopotu była kupiona pod koniec 1900 r. nieistniejąca już dziś Willa Fewsona. Willa położona była w sąsiedztwie z parkiem Herbstów i potokiem Haffnera od strony południowej oraz od strony północnej z terenem Hotelu Victoria. Willę używano jako ratusza od 1910. Wkrótce na miejscu budynku wybudowano nowy ratusz wg projektu Paula Puchmuellera. Gdy Sopot stał się siedzibą władz powiatowych postanowiono rozbudować budynek (lata 1922 - 1923). Budynek powiększono o salę obrad a także galerię. Po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej z powodu zniszczeń wojennych, które dosięgnęły Gdańsk, budynek obraną jako siedzibę władz wojewódzkich. Dopiero od roku 1958 budynek ten zaczął funkcjonować jako urząd miejski miasta Sopotu. Panoramę wykonano z 6m wysokości, dzięki czemu dokładnie widać całe otoczenie ratusza. Na pierwszym planie wywieszono flagi z okazji Narodowego Święta 3 Maja.
molo
Małe molo usytuowane jest w okolicach Zatoki Sztuki w Sopocie, często odwiedzane przez młodzież po całonocnym melanżu w Sfinksie, miejsce nigdy nie jest oblegane przez turystów i zawsze jest okazja aby tu odetchnąć od miejskiego zgiełku, a co istotne wstęp jest całkowicie bezpłatny, jeśli tylko uda nam się tam wdrapać.
Pawilon "Aga" to obiekt powstały za czasów PRL-u. Obecnie mieszczą się w nim: Restauracja "Monteka", "Club 70" i z wejście na dole bardzo popularna dyskoteka "Tropikalna Wyspa". Z wysokości tarasu widać bardzo dobrze odnowiony Plac Przyjaciół Sopotu.
Jedna z tych restauracji "blisko morza", gdzie ponoć podają najlepszą zupę rybną, może dlatego w kolejce na dole czekało aż tyle ludzi. Jednak miejsce przecudowne, i na pewno warto polecić Bar Przystań, docenić w końcu za wspaniałe dania(nawet jak ktoś tak jak my nie przepada za cieszącą się ogromnym powodzeniem w lokalu - zupą rybną), jednak unikatowość tego miejsca na pewno na skalę kraju i cała atmosfera robi swoje. Człowiek czuje, że tu wypoczywa i jest mu dobrze, nawet jak czasem przeszkadzają wysokie ceny, lub zwyczajnie tłok i duże natężenie ruchu turystycznego.
Wchodzi w skład Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie, zaraz przy wejściu na sopockie molo. Zakład Balneologiczny powstał w 1903 r. a wpisany do rejestru zabytków został w 1982 r.
Obiekt zaprojektował Paul Puchmüller i Heinrich Dunkel, a koszt jego budowy wyniósł 460 000 marek. Wcześniej na miejscu jego budowy znajdował się zakład kąpielowy Jerzego Haffnera. Na ścianie budynku wisi tablica upamiętniająca szlachetnego założyciela uzdrowiska.
Budynek ozdobiony jest rzeźbami i witrażami, nad głównym portalem można dostrzec rzeźbę syreny i trytona oraz herb miasta. W Oknach sali zabiegowej zaś możemy podziwiać secesyjne witraże autorstwa Ferdynanda Müllera z Quedlinburga.
Nad kominem dobudowano wieżę, pełniącą do dzisiaj funkcję widokowej wieży jak i co ciekawe latarni morskiej. Dostaniemy się tam po krętych żelbetonowych schodach po wykupieniu odpowiedniego biletu wstępu.
Miejsce z którego roztacza się doskonały widok na cały sopocki Monciak, tuż przy kwiaciarni, i drogerii Rossmann, nieco poniżej kościoła idąc w dół w stronę mola. Po przeciwnej stronie ulica Alfonsa Chmielewskiego, bar sieci KFC, restauracja Smakosz, ulokowana w pięknej eklektycznej kamienicy uwieńczonej kopułą.
Jedna z wielu wspaniałych wiszących rzeźb autorstwa Jerzego Kędziora, część wystawy zatytułowanej "Balansujące rzeźby". Znajdziemy ją na ulicy Monte Cassino w Sopocie na wysokości Krzywego Domku, zamocowaną na linie na wysokości ok 5 metrów nad ziemią.
Panorama z wysokości 6 metrów ponad skrzyżowaniem, gdzie widoczna jest oryginalna zabudowa miasta Sopotu. Sama aleja Niepodległości, przebiega wzdłuż miasta południkowo i jest częścią głównej arterii Trójmiasta, łączącej Gdynię, Sopot i Gdańsk, i wydłużając ją dalej w stronę Rumi, Redy i Wejherowa, czyli w stronę tzw. Małego Trójmiasta Kaszubskiego.
Po Alei Niepodległości kursują codziennie autobusy i trolejbusy z Gdyni i Gdańska.
zabytkowa dzielnica
Wiosenny poranek na ul. Monte Cassiono w Sopocie, znanej jako popularny Monciak. O tej porze nie widać jeszcze turystów, wszyscy zapewne śpią, a po ulicach kręcą się służby oczyszczające miasto z pozostawionych przez noc butelek i innych śmieci.