360 stopniowa panorama Drogi Mlecznej

droga mleczna giga panoramaDzięki mozolnej pracy francuskich fotografów możemy zobaczyć cała Drogę Mleczną na jednej fotografii. Interaktywna panorama z European Southern Observatory (ESO) pozwala odwiedzić niemal każdą część galaktyki.

Serge Brunier i Frédéric Tapissier rezydując na suchych wyżynach Chile, przy pomocy Nikona D3 wykonali i połączyli ze sobą 1200  nocnych zdjęć, wszystkie oczywiście wykonane z tą samą przysłoną f5.6 i ogniskową, w tym przypadku 50mm. Każda ekspozycja miała sześć minut,  projekt został wykonany w kilka miesięcy.

Chociaż wiele z najbardziej zachwycających zdjęć kosmosu pochodzi z ogromnych teleskopów naziemnych lub z teleskopu Hubble'a, Serge Brunier chciał stworzyć zdjęcie miejsca, które było by bliżej zwykłego punktu widzenia nieba, człowieka który wychodzi nocą i patrzy zwyczajnie w niebo.

"Chciałem pokazać niebo, do którego każdy może się odnieść - z jego konstelacjami, tysiącami gwiazd, nazwami znanymi każdemu od dzieciństwa, wraz z mitologią podzielaną przez wszystkie cywilizacje, odkąd istnieje Homo sapiens, powiedział Brunier w wywiadzie. "Obraz ten został przygotowany, tak,  jak go widzi człowiek , przez zwykły aparat cyfrowy pod ciemnym niebem w Atakama i La Palma."

Zobacz panoramę >>

autor: Grzegorz Wronkowski, 18.01.2011