Popularne wyświetlacze panoram

lista wyświetlaczy do panoram sferycznych i cylindrycznychDo wyświetlania trójwymiarowych panoram potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie. Pierwszym oprogramowaniem do wyświetlania panoram było oprogramowanie firmy Apple, wyświetlające panoramy w formacie mov. Choć format mov umożliwia nam wyświetlanie panoram w bardzo dobrej jakości, to jednak nie daje takich możliwości konfiguracyjnych co Flash czy Java. Poza tym format mov nie jest wspierany przez systemy Linux/BSD.

Na szczęście w ostatnich latach powstało dużo innych, równie doskonałych wyświetlaczy co Quick Time. Wyświetlacze te możemy podzielić na trzy zasadnicze kategorie:

   1. Wyświetlacze oparte na wtyczce FLASH firmy Adobe - 99% wszystkich komputerów posiada zainstalowany plugin
   2. Wyświtelacze bazujące na wirtualnym środowisku JAVA firmy Sun Microsystems - 81 % wszystkich komputerów posiada zainstalowaną Javę
   3. Wyświtelacze bazujące na oprogramowaniu Apple - 63 % wszystkich komputerów osobistych
   4. Pozostałe pluginy, standardowo nie instalowane przez większość użytkowników - brak danych

(Źródło statystyk ze strony Adobe)


WYŚWIETLACZE FLASH


Krpano
Krpano Gesellschaft mbH, Austria
www

cena/licencja:
30 euro + vat (1 domena)
90 euro + vat (bez limitu domen)

Wyświetlacz panoram o ogromnych możliwościach konfiguracyjnych. Cała konfiguracja zapisywana jest w pliku xml. Integracja z mapami Google, wyświetlanie panoram globalnych ( także efekt przejścia z panoramy globalnej do sferycznej ). Bardzo ładnie i prosto opisane API na stronie producenta. Dobre wsparcie na forum.

 
Flash Panorama Player
www

cena/licencja:
215 PLN

Bardzo popularny player, łatwy w konfiguracji, aczkolwiek działa tylko ze zdjęciami kubicznymi (6 zdjęć), które należy nazwać wg pewnego klucza. Nie posiada aż tak bogatych możliwości konfiguracyjnych co Krpano, choć dużo łatwiejszy w konfiguracji.

 
Pano2VR Flash Garden Gnome Software
www

cena/licencja:
70,80 euro - licencja do użytku osobistego
178,80 euro - licencja dla firmy

Pano2VR to w zasadzie program którym w łatwy sposób wygenerujemy gotową panoramę z punktami (Hotspots), umożliwiającymi przejście do innej panoramy. Program potrafi także generować panoramę w formacie QuickTime'a, a także tzw. transformacje. W łatwy sposób możemy też stworzyć własną skórkę do kontrolerów, albo importować do projektu skórkę pobraną np. z forum strony producenta. Warto obejrzeć przed pracą z programem, screencasty na stronie producenta. Polecany panoramistom, którzy nie potrafią, albo nie chcą potrafić skonfigurować krpano, czy pure player'a.

Mnie jednak odstrasza zbyt wysoka cena produktu i brak możliwości dynamicznego generowania panoram z plików jpeg (np. na stronie www) za pomocą xmla.

 
Pure Player for Flash
ImmerVision, Kanada
www

cena/licencja:
darmowy

Niby darmowy, ale potrzebuje pliku IPV, który trzeba wygenerować za pomocą programu kupionego na stronie producenta...

 
pan0 S-Mode LTD
www

cena/licencja:
darmowy

To chyba jedyny jak na razie darmowy, i gotowy od razu do pracy player Flash. Możliwości może ma i skromne, ale jest za darmo i co najważniejsze działa! Jedyne czego mi naprawdę brakuję to możliwoście tworzenia wirtualnych wycieczek i auto-obrotu.
panoramaForFree
Harald Kotte - visicam  Impressum
www

cena/licencja:
darmowy

Player jeszcze nie do końca dopracowany (duże dysformacje w obecnej wersji), ale przyszła wersja playera wygląda obiecująco, warto więc co jakiś czas zaglądać na podaną stronę www. W chwili obecnej wyświetlacz obsługuje zdjęcia kubiczne, i wymaga posiadania kompilatora AS3/Flash.

 

 

 


 


PanoSalado / SpinControl
PanoSalado.com and SpinControl:VR, LLC
www

cena/licencja:
engine PanoSalado wraz ze źródłami - darmowy
SpinControl - płatny, albo demo

PanoSalado to darmowy engine, bazujący na papervision 3D. Przednia zabawa dla programistów Action Script - gwarantowana. Spin Control to interfejs do produkowania panoram działajacy w oparciu o Adobe Air. Na stronie można ściągnąć wersję demo z ograniczeniami.

autor: Grzegorz Wronkowski, 17.01.2011