Panorama sferyczna fusion HDR w Autopano Giga 2.6.1

Posługując się zestawem plików przykładowych plików, mam zamiar przetestować działanie programu Autopano Giga firmy Kolor w tworzeniu panoramy sferycznej.

Do testu użyłem użyłem zdjęć z dosyć łatwej scenerii, tak żeby nie było problemu z  retuszem nadiru. Zdjęcia z bracketingiem -2 EV, 0 EV, +2 EV, dzięki czemu będzie można złożyć z nich panoramę HDR. Zdecydowałem się na zostsowanie techniki fuzji (ang. fusion), która daje najbardziej naturalny efekt końcowy (końcowy plik to LDR, z którym już nie można zbyt wiele zrobić).

Oto przykładowe zdjęcia, potrzebne do złożenia panoramy sferycznej które można pobrać tutaj.
Hasło do archiwum to fotopano.

zdjęcia do panoramy sferycznej

Jak widać w nadirze mam powtarzającą się strukturę trawy, którą łatwo będzie można potem wyretuszować za pomocą narzędzia stempel, co powinno pójść szybko i sprawnie nawet w darmowym Gimpie, czy niedrogim, ale dużo lepszym Photoshop Elements.

Pliki RAW zostały tylko nieco wyostrzone w programie Adobe Lightroom, i wyeksportowane do formatu jpeg, z 80% kompresją, co pozwoliło dwukrotnie zmniejszyć rozmiar plików na serwerze.

Otwieramy program i wczytujemy pliki przeciągając je na lewe okno interfejsu. Zanim naciśniemy przycisk Detect bardzo ważna rzecz, bez której nie uda nam się uzyskać panoramy HDR. Wczytane do programu zdjęcia musimy pogrupować,  pod prawym klawiszem odnajdujemy Create Stack By N... i jeśli wszystko się zgadza to dajemy OK i wchodzimy do ustawień i upewniamy się czy wszystkie opcje w sekcji Automate zostały odznaczone, dopiero teraz odpalamy wykrywanie panoramy, czyli Detect. Po kilku sekundach (oczywiście czas ten zależy od mocy komputera) powinniśmy zobaczyć takie coś:

okno Autopano Giga po imporcie plików

Trzeba przyznać że program zrobił to błyskawicznie i o nic mnie nie pytał.
Co prawda do zrobienia zdjęć użyłem Pentaxa DA 10-17 mm f/3.5 ED IF FISH-EYE, więc program bez problemu odczytał dane exif, ale w przypadku użycia np. manualnego Samyanga, musiałbym już te dane wprowadzić ręcznie.

Oczywiście gdybym wcześniej nie wiedział że trzeba odpowiednio wszystko przygotować (grupowanie, opcje) to zamiast panoramy HDR uzyskałbym przepalone zdjęcie nie nadające się do niczego.

Korekcja położenia panoramy w APG

Obraz jest nieco powyginany, ale za pomocą narzędzia przenoszenia (Move Images Mode) prostuję szybko krzywizny i centruję panoramę. Na tym etapie zapisuję projekt.

Ustawienia nazw plikówMuszę przyznać że przy domyślnych ustawieniach trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby znaleźć folder z plikami źródłowymi, dlatego jeśli chcemy zapisywać wszystkie przyszłe projekty APG w folderach ze zdjęciami źródłowymi panoram, warto użyć następujących ustawień na ilustracji po lewej. W tym celu wchodzimy do konfiguracji głównej programu i odnajdujemy zakładkęe Detection, następnie w sekcji Project wpisujemy %i, żeby plik projektu przy próbie zapisu wskazywał na folder z plikami źródłowymi. Warto też zmienić nazwę pliku projektu, u mnie jest to %j_pano.pano, czyli pierwszy człon nazwy to nazwa ostatniego zdjęcia wchodzącego w skład każdego projektu.

Zapisuję projekt i wyłączam program żeby wyretuszować ramię głowicy panoramicznej i własne nogi.

Uruchamiam teraz Photoshop Elements i wczytuję po kolei 3 zdjęcia nadiru i retuszuję je za pomocą pędzla korygującego o dużej średnicy, wcześniej pobieram próbkę z wciśniętym klawiszem ALT, nadpisuję plik, i tak 3 razy. Na szczęście przy pomocy szybkiego komputera i odrobiny wprawy na szczęście nie trwa to długo.

Retusz nadiru w Photoshop Elements

Po skończonej operacji retuszu, uruchamiam ponownie APG i próbuję otworzyć poprzedni projekt, niestety nie udaję mi się to.

Chyba za szybko pochwaliłem nową wersję Autopano Giga, bo z licznych bugów jak widać program się jeszcze nie wyzwolił całkowicie. Nie pozostaje mi więc nic innego jak tylko powtórzyć wszystko od początku.
Tym razem jednak próbuję skorygować fuzję za pomocą Exposure Fusion Settings. Otwieram okno podglądu, i zaznaczam opcję Enable, wszystko działa jak należy, oczywiście jeśli w projekcie mamy pogrupowane pliki i wyłączoną korekcję kolorów.

Fusion w Autopano Giga

W zasadzie panorama jest już gotowa do wyrenderowania. Otwieramy okno Render, tutaj ważne aby opcja Exposure Fusion  była zaznaczona i renderujemy. Oto efekt końcowy:

Wyrenderowana panorama sferyczna HDR

autor: Grzegorz Wronkowski, 12.03.2012