Jak wykonać poprawne zdjęcia do panoramy

głowica panoramiczna umożliwia precyzyjne wykonanie zdjęć panoramicznychKilka podstawowych zasad przy robieniu zdjęć do panoram sferycznych, o których koniecznie należy pamiętać. Trzymanie się tych zasad gwarantuje późniejsze, bezproblemowe złożenie panoramy w programie do łączenia zdjęć np. PTGui, czy darmowy Hugin.

1. Korzystamy z obiektywu fish-eye o kącie widzenia 180st w poziomie, potrzebny będzie także stabilny statyw i głowica panoramiczna z poziomicą. Ostatnio na rynku pojawiły się tanie obiektywy firmy Samyang/Falcon, które można nabyć na Allegro za ok. 800 PLN. Głowicę panoramiczną najprostszej konstrukcji można już kupić za ok. 170 PLN w sklepie QTVR Heads.

 

2. Głowica panoramiczna jest nam potrzebna, aby robiąc zdjęcia obracać aparat wokół punktu nodalnego naszego zestawu fotograficznego (aparat+obiektyw).

 

punkt nodalny

 

Gdy nie mamy głowicy panoramicznej, możemy robić zdjęcia nawet "z ręki", zawieszając na lince zawiązanej wokół obiektywu tzw. wahadełko. Pierwszą panoramę wykonałem w ten sposób, że zawiesiłem na standardowym zoomie 17-55 mm cyfrowej lustrzanki ładowarkę od telefonu, która wisząc nad upatrzonym punktem na podłodze, wyznaczała mi punkt wokół którego obracałem aparat.


3. Używamy wyłącznie trybu manulanego naszego aparatu, czyli samemu ustawiamy balans bieli, przysłonę i czas. Należy też ustawić możliwie najniższą wartość ISO, aby wyeliminować szumy, jednak wybór ISO w głównej mierze zależy też od sposobu wykonwyania ostatniego zdjęcia - nadiru (patrz pkt. 7).

 

4. Wyłączamy Auto Focus i ustawiamy ręcznie ostrość na nieskończoność.


5. Jeśli korzystamy z obiektywu fishe-eye ze zmienną ogniskową, to przed zrobieniem zdjęcia należy się upewnić, że ogniskowa nie została zmieniona, i że wybraliśmy najmniejszą możliwą ogniskową.

 

6. Zdjęcia wykonujemy aparatem w pozycji portretowej na  tzw. "zakładkę", czyli tak aby kolejne zdjęcie pokrywało się z poprzednim co najmniej w 30%.

zdjęcia do panoramy robimy na 30% zakładkę

7. Korzystając z obiektywu o kącie widzenia 180 st, robimy od 6-8 zdjęć w poziomie + zenit (góra) + nadir (dół).

zenit i nadir i zdjęcia boczne

 

8. O ile ze zrobienie zenitalnego zdjęcia nie ma problemu - po prostu odchylamy aparat na statywie do góry i robimy zdjęcie, to z nadirem zwykle są problemy, gdyż w polu widzenia znajdują się nogi statywu. Problem ten można łatwo rozwiązać:

    * w sytuacji gdy robimy zdjęcia na zewnątrz i używamy krótkiego czasu (przy słabym świetle można od razu ustawić wyższe ISO), wystarczy, że odsuniemy nasz statyw na bok i wykonamy zdjęcie z ręki, odchylając się i wysuwając ramię, tak jakbyśmy robili to ze statywu z wysięgnikiem celując w dół.
    * używając odpowiedniego statywu z łamanym w poziomie ramieniem np. Manfrotto 19x

 

 

Warto przemyśleć w swoich wydatkach zakup takiego statywu, który umożliwi nam zrobienie doskonałych zdjęć w każdych warunkach oświetleniowych. Jednak i tak zawsze warto dla bezpieczeństwa zrobić kilka zdjęć wiecej, aby wybrać to najlepsze, szczególnie kiedy robimy nadir z ręki. Przeszkadzające nam elementy np. nasze nogi, nogi statywu, będzie można potem wymazać w programie graficznymi i zapisać potem do tiff'a (jpeg nie obsługuje przezroczystości).

autor: Grzegorz Wronkowski, 18.01.2011