Fotografia wirtualno-przestrzenna

fotografia wirtualno-przestrzennaCo to jest wirtualna panorama?

Wirtualna panorama (ang. Virtual Reality Photo) to panoramiczny obraz o rozpiętości większej niż 180 stopni w horyzoncie, wyświetlany za pomocą specjalnego wyświetlacza, umożliwiającego rozglądanie się w głąb jak i dookoła. Obraz powinien także zmieniać swoją perspektywę tak, aby oglądający odnosił wrażenie, że rzeczywiście rozgląda się dookoła.

Wyświetlacze panoram, które tylko przesuwają w poziomie zdjęcie nie są wyświetlaczami VR (Virtual Reality). Oczywiście panoramiczny obraz,  wyświetlany za pomocą takiego wyświetlacza dalej jest obrazem VR, i dlatego np. panoramiczne zdjęcie zrobione 100 lat temu, konwertowane do odpowiedniego formatu za pomocą  wyświetlacza spełnia wymogi obrazu wirtualno-przestrzennego.
 
Równie dobrze namalowana na płótnie farbą olejną panorama, pokazana jako film QTVR (Quick Time Virtual Reality), albo za pomocą odpowiedniego apletu Javy da nam takie same zmiany w perspektywie, jak i zdjęcie zrobione współcześnie.

Jako ciekawostkę można dodać, że projekcja cylindryczna używana przy przy panoramach cylindrycznych została wynaleziona, a następnie opatentowana w 1796 roku przez malarza Robert'a Bakera z Edynburga.

Początki fotografii wirtualno-przestrzennej

W roku 1991 amerykańska firma Apple Computer wprowadziła oprogramowanie QuickTime, które jest do dnia dzisiejszego jedną z najbardziej popularnych metod prezentacji multimediów, filmowych trailerów i wirtualnych panoram.
QuickTime VR została zaprezentowane jako dodatek do  QuickTime'a w 1994 roku.

Oficjalne wsparcie dla wirtualnych-panoram nastąpiło w styczniu 1995 roku, a w sierpniu 1997 wydano oprogramowanie do sklejania zdjęć QTVRAS  ( QuickTime VR Authoring Studio ).
Wsparcie dla panoram sześciennych ( Cubic QTVR ) zostało wprowadzone w QuickTime 5 w październiku 2000r.

Główną zaletą fotografii wirtualno-przestrzennej, jest to że nie potrzeba do jej tworzenia żadnych specjalnych aparatów (kamer), gdyż obrazy łączymy na komputerze za pomocą jedynie oprogramowania.

Do dzisiaj powstało wiele innych wyświetlaczy panoram, ale jak na razie technologia QuickTime VR jest jedną z najlepszych jeśli chodzi o jakość, szybkość i możliwość wyświetlania panoramy w trybie pełnoekranowym.

autor: Grzegorz Wronkowski, 17.01.2011